Poród rodzinny – za i przeciwJednym z tematów poruszanych w naszej Akademii Rodzica jest poród rodzinny, który obecnie zdobywa coraz większą popularność.


Jeszcze nie tak dawno w Polsce było to nie do pomyślenia. Świeżo upieczone mamy musiały pozostać z dzieckiem same na oddziale, a partner nie mógł ich nawet odwiedzić. O sytuacji w której miał by uczestniczyć w porodzie, nie było nawet mowy.


Zmiany następowały powoli, dopiero 40 lat po wprowadzeniu ich w Europie, czyli w 1994 roku porody rodzinne w Polsce stały się możliwe. Wciąż jednak istnieją przeszkody np. brak przystosowanych do tego sal czy dodatkowe koszty.


Warto też pamiętać, że ojciec dziecka to nie jedyna osoba która może towarzyszyć rodzącej. Niektóre panie mogą wybrać by w tym dniu wsparła je siostra, przyjaciółka czy mama.

Zajęcia w szkole rodzenia przygotowują do tego, by móc wesprzeć przyszła mamę w czasie porodu.

Można również zaufać profesjonaliście.

Doula, bo tak określa się wykwalifikowaną osobę która wspiera kobietę w czasie porodu, jest osobą po specjalnym kursie. W czasie porodu wspiera ona kobietę, jak i towarzyszące jej osoby. Rozładowuje stres, uspokaja, pomaga we wszystkich czynnościach, również w pierwszych dniach po porodzie. Warto jednak pamiętać że doula nie ma wykształcenia medycznego, a odbyła jedynie kurs, który ma umożliwić wsparcie rodzącej.


Specjaliści przedstawiają wiele czynników „za” jak i „przeciw” porodowi rodzinnemu. Najważniejsze jest w takiej sytuacji, by omówić to na spokojnie zarówno w gronie najbliższych jak i z lekarzem prowadzącym, by każdy czuł się komfortowo i wyraził własne zdanie.


Szczegółowy wykład na ten temat w naszej Akademii Rodzica, rozwieje wszelkie wątpliwości i odpowie na wszystkie pytania, by przyszli rodzice mogli podjąć w pełni świadomą decyzję.


19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie