Nie bój się! Jesteś do tego stworzona!
Poród siłami natury jest fizjologicznym i w pełni naturalnym etapem przyjścia na świat dziecka, a jednak współcześnie wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy da radę urodzić. Tymczasem kobiece ciało (a w szczególności miednica) jest odpowiednio przygotowywane na ten etap już w okresie dojrzewania oraz w przebiegu ciąży. Niestety kobiety potrafiące na co dzień być wielozadaniowymi osobowościami, pracujące czynnie zawodowo na równi z mężczyznami oraz niejednokrotnie dźwigające ciężary na siłowni, przeraża myśl o czymś zupełnie naturalnym, jak urodzenie dziecka.


Zatem przyszła Mamo przed Tobą kilka istotnych zasad do zapamiętania, by poród kojarzył się z naturalną czynnością i by dodać Ci pewności siebie:


1. Nie bój się. Poród to coś naturalnego. Mówiąc „nie dam rady urodzić”, to tak jakby powiedzieć „nie dam rady jeść”.

2. Jesteś do tego stworzona. Natura dała kobiecie takie warunki, by była sobie w stanie poradzić z przebiegiem porodu.

3. Pamiętaj by poznać swoje ciało, by być z nim oraz z dzieckiem w stałym kontakcie, by w czasie porodu kierować się swoją intuicją i instynktem.

4. Twoje ciało i głowa to jedność. W trakcie porodu nie da się oddzielić tych dwóch elementów. Twoje myśli, emocje, stres wpływają na przebieg porodu.

5. Stres to nieprzyjaciel porodu. W czasie stresu wydziela się adrenalina, która hamuje wydzielanie oksytocyny, czyli swego rodzaju siły napędowej porodu. U zestresowanej rodzącej może dojść do zahamowania postępu porodu.

6. Pamiętaj, że jest z Tobą wykwalifikowana położna. Zaufaj jej i posłuchaj jej rad i zaleceń. To właśnie ona będzie dbała o bezpieczeństwo Twoje i dziecka na sali porodowej.

7. W dodaniu pewności siebie na pewno mogą pomóc zajęcia w szkole rodzenia. Poznanie tajników porodu, czynności wykonywanych w jego przebiegu pomoże ograniczyć stres przed nieznanym.


W Akademii Rodzica temat przebiegu porodu i radzenia sobie ze stresem okołoporodowym jest dogłębnie omawiany. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem zajęć na naszej stronie internetowej.


26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie