Ćwiczyć, czy nie ćwiczyć? Oto jest pytanie.

Na każdym forum, blogu czy portalu internetowym znajdzie się artykuł o tym, jakie korzyści płyną z regularnego uprawiania sportu. W przypadku kobiet w ciąży, sprawa nie jest już taka prosta. Co wolno, a co nie? Co szkodzi, a co pomaga? Jak to jest, że jazda na rowerze w czasie ciąży jest odradzana, a ćwiczenie na rowerku stacjonarnym jest polecane? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Ogólnie ruch jest wskazany w naszym życiu. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie, wpływają na komfort snu i pomagają zwalczyć uczucie zmęczenia. W przypadku pań w ciąży, ćwiczenia mogą lepiej przygotować ciało do wysiłku, jakim jest poród. Wpłyną również korzystnie na problemy dotykające ciężarne takie jak bóle pleców, zaparcia czy obrzęki.

Polecanymi ćwiczeniami dla ciężarnych są pływanie, wodny aerobik czy jazda na rowerze stacjonarnym. Zdecydowanie odradza się wszystkie forsowne ćwiczenia, choćby biegi i sporty ekstremalne, a także jazdę na rowerze.

Wracając do początkowego pytania. O co więc chodzi z tym rowerem?

Jazda na rowerze w ostatnich latach zyskała w Polsce na popularności. Jest powszechnie lubianą formą aktywnego wypoczynku. Przy tym pozwala dostosować wysiłek do indywidualnych potrzeb, a sam wykonywany ruch nie jest zbyt gwałtowny. Dodatkowo podczas przejażdżki dotleniamy organizm. Dlaczego więc jazda na rowerze jest odradzana paniom w ciąży? Otóż z powodu możliwości upadku. Rowerem nie trudno nabrać prędkości i spowodować groźny upadek, który mógłby okazać się dużym szokiem dla organizmu ciężarnej. Przez nieuwagę można też wjechać na nierówny teren, a ciąża nie przepada za wstrząsami.

Dlatego wszystkim Panią które lubiły przed zajściem w ciąże jeździć na rowerze, poleca się rower stacjonarny. Stabilna, siedząca pozycja, możliwość dostosowania wysiłku i kontrolowane warunki w miejscu ćwiczeń sprzyjają tej formie aktywności w czasie ciąży.

Warto też zawsze zachować zdrowy rozsądek i w razie jakichkolwiek wątpliwości czy obaw, skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

W Akademii Rodzica dogłębnie omawiamy temat aktywności kobiety ciężarnej. Prowadzone warsztaty przedstawią ćwiczenia relaksacyjne, trening ogólnoustrojowy czy taniec! Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem zajęć widocznym na naszej stronie.


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie